Bár régóta igértem, de csak most tudok időt szakítani arra,hogy a kajszi metszéséről irjak. Sajnos lehet, hogy sokan már túl is vannak rajta....
Nem szeretnék mindenféle tudományos belemagyarázást irni, arra ott vannak a szakkönyvek. Inkább néhány jól használható informácival szeretnék segíteni a kevésbé képzettek metszését.
Az első dolog a jó szerszám! Erre sokan legyintenének, mert bármivel lehet metszeni, vágni ez igaz is lehet akkor, ha csupán 1-2 fánk van. Nekem egy kicsivel több adatott meg a fákból, igy a sok busszúságtól (pl: a csavar mindig kilazul, a metszőollóból kiesik a rugó,stb) szeretném magam mentesíteni.
A második dolog ami még fontosabb mint az első, ez pedig a növények ismerete (pl: milyen termőrészen hozza a gyümölcsöt,stb.)
A metszés megkezdésekor először járjuk körül a fát ,hogy hogyan is néz ki,mi az amit mindenképp el fogunk távolítani. Amit először levágunk az a törött,beteg ágrész és az olyan rész ami semmiképp nem odaillő( a metszésmódtól függ)pl:fa a fában/ amikor a vázágon mégegy törzssel konkuráló hajtás van/.A következő lépés a metszésmód szempontjából káros vesszők,gallyak,ágak eltávolitása. Megjegyezném, hogy a metszés is olyan mint a foci-mindenki ért hozzá ! A fákban is mindenki mást lát ezért mindenki másképp metsz egy kicsit. A metszésmód, vagyis, hogy milyen koronaformát alakítunk ki az változhat kicsit, mivel élő anyaggal dolozunk, ha nem sikerül kialakitani akkor a következő évben ismét megpróbálhatjuk, ha akkor sem akkor az azt követő évben (különösen igaz ez a fák első 1-4(5) évére).
Törekedjünk arra, hogy a oldalágak ne kopaszodjanak fel,vagyis legyen rajtuk olyan rész ami termést hoz (ez gyakori hiba szokott lenni,hogy pont ezeket vágják le) mert ha ezeket elveszitjük akkor már többé a fa nem pótolja.
A termőrészekkel való berakódást elősegíthetjük azzal,ha a beárnyékolást megszüntetjük(pl. a keresztbenövöket eltávolitjuk).Almástermésűeknél a rügyek "köpülyözése" vagyis a rügy alatt történő bemetszése hasonlóan jó.
Az én fáim sem tökéletesek, de azért bemutatom még ettől sem kell megijedni:
Persze a fa életére kihat, valószinőleg rövidebb életű lesz.
A villás elágazódásoknál vagyis ahol a fa ágai két vagy három felé ágaznak ott mindig csak lehető egyenesre törekedjünk vagyis a lefelé hajló részt vágjuk le. Figyeljünk arra is , hogy a fa terméssel is be fog rakódni és a felfelé állók is le fognak hajolni. Ahol az ágak végei felkopaszodtak vagyis nincs rajta termőrész ott vágjuk vissza addig az elágazásig ahol van termőrész.
Nagyon fontos, hogy a visszavágásnál a tudomány mai állása szerint hagyjunk csonkot, ahogy régen nevezték "kabátakasztót". A nagyobb vágásokat kissé ferdén kell vágni, ez elősegiti hogy a metszlapon nem gyülik össze a csapadék igy a gombák nem károsítják.
ilyen volt... és ilyen lett.Látni a különbséget?
Arra is vigyázni kell,hogy a fánál ne boritsuk fel a vegetativ és generativ egyensúlyt vagyis a növekedés és a termés egyensúlyát ezt a legjobb úgy elérni ha keveset metszünk.
Próbáljunk arra is törekedni, hogy a fát a térben próbáljuk visszaszorítani(oldalirányban és felfelé), mert ennek is csak felkopaszodás lesz a vége ill. felnő olyan magasba ahol már nem tudjuk leszedni.
Remélem hasznos tanácsokat adtam.
Köszi. Nem könnyű feladat. Várom a folytatást a többi gyümölcsről és a szőlőről is, mert lugast akarunk csinálni.
VálaszTörlésÜdv! Na végre egy új bejegyzés...
VálaszTörlésA megmetszett fát ábrázoló képen az egyik jobb oldali ágat azért vágtad le, mert túlságosan lefelé nőtt (nem bírja el a termést)?
Gondolom a másik jobb oldali lefűrészelt ág túlságosan ránőtt a másikra...
Igen helyes a meglátás, a cél az, hogy az ágak kissé felfelé(mivel a termés úgyis lehúzza őket)vagy max. vízszintesen álljanak.Olyan 30'-os szöget zárjanak be(ez szinte minden fánál igaz)
VálaszTörlésIgy amelyik ág ezt a kritériumot nem éri el az levágásra kerül-persze kiskertben pár fánál megoldható a gallyak és ágak megfelelő irányba történő lekötözése!
A másik ág az árnyékolás miatt(vagyis a felkopaszodást megelőzendő)lett levágva.