2012. január 31., kedd

Téglakályha építő tábor IV. nap


Beállitottuk az ajtókeretet, ilyenkor nem célszerű az ajtót is feltenni, mivel a kályha még vízes jó ha szellőzik. A gyertyának nincs funkciója csak szépen mutat.

Kezdjük a füstjáratot kialakítani, ez elsőre elég bonyolultnak tünt, de a végére megértettem. Mivel a kilépő fűst még elég magas hőm. ezt is samott téglából kell készíteni.

Az ajtó miatt az eddigi pontos téglasor megbomlott ,vágni kell a téglákat erre az oldalra és, hogy mutasson is valahogy a kályha közepe lesz a támpont. A fűstjárattal párhuzamosan a kályha is kiugrik 2,5-2,5 cm-t igy megint nem jön ki jól a téglakiosztás, a fugákkal is csalni kell picit.

Tűztér belső a füstjárattal.

2012. január 30., hétfő

Téglakályha építő tábor III. nap

Már körvonalazódik a kályha.


A tűztér teljesen samott téglából áll, és ezeket már egymáshoz képest kötésben kell elhelyeznünk igy sok téglát kell vágnunk. Volt olyan tégla amit a sarokcsiszoló alíg tudott elvágni (gyémánt tárcsával) ezekben sok fekete szemcse volt,nem tudom , hogy ez jó-e vagy rossz?

A fugatávolságok megtartása érdekében cserépdarabokkal kiékeltük. A habarcsba nem szabad cementet tenni, mert az a hő hatására kiég belőle.Ez lesz a kályha legmelegebb része, a tágulás is itt a legnagyobb, ezért a tűztér fala és a disztéglás fal közzé kartonpapírt tettünk( dilletációs hézag), hogy a habarcs ne kösse össze a két falat (a tűztér tudjon tágulni). A papir beépült a kályhába, az első komolyabb begyújtásnál elég.

A tűztér belűlről, a kép felső részén a füstjárat kezdődik.

Az eddigi munka eredménye.




2012. január 28., szombat

Téglakályha építő tábor II. nap

Ma rákérdeztem mikorra végzünk, mivel ugye van 1 kályha s 8 fő aki építi gondoltam néhány nap alatt megvan (nem tudtam elképzelni, hogy 8 ember 1 hétig csinálja). A táborszervező  szerint egy hét mire elkészül ...
Nézzük mit csináltunk a 2. nap:
Elértük a fa tároló felső részét most kell a boltivet elkészíteni, ezt most homokból megcsináljuk s a téglák megkötése után a homokot kiszedjük.

A boltív homokból.

A boltív fogadótéglái 45-ban levágva ,szárazon kirakunk egy sort vajon hogyan fog alakulni, ki lehet-e rakni egész téglából vagy vágni kell a téglát? Az első sor kanizsai a többi szlovák tégla.A fugákat itt szemre kell elosztani a habarcsba cserépdarabokat teszünk a fugatávolság megtartása érdekében. Amint kész a boltív 10-15 perc várakozás után kezdhetjük a homokot kiszedni, a téglák kellően összeszorítják magokat (persze maradhat is a homok, de szeretnénk tudni, hogyan állnak a boltozatban a téglák.Ha valamelyik kissé lejjebb v. feljebb áll azt még bekoccogtathatjuk)

Nagyon pepecs munka a téglák méretre vágása

Itt a kályha 8 cm-re beljebb ugrik,kezdődik a tűztér kialakítása. A kanizsai téglák mögött samott téglák vannak. Azt megfigyeltem, hogy ez egy szerencsés méretezés, mert a disztéglából sem kell vágni, és a samott téglát sem kaszaboltuk. Amint látszik csak a tűztér alja 15 samott téglát "nyelt el". Itt sem volt semmi extra a habarcsba csak agyag és homok (kevesebb homok)

A nap végére ez a kép fogadott. Holnap a tűztér boltívét készítjük, ehhez készült ez a segítség



Téglakályha építő tábor I. nap

Mintegy  1,5-2 éve fedeztem fel ezt a honlapot: www.kemence-kalyha.hu aztán szépen el is felejtettem.Most ismét valahogy rátévedtem s örömmel vettem észre, hogy januárban Vattán kályhaépítő tábor kezdődik. Nem jelentkeztem rögtön, hiszen dolgoznom is kell, de eldöntöttem, ha a táborkezdés elötti napon még jelentkezhetek akkor megyek.
Reggel 8-ra Vattán voltam, mintegy 4-en voltunk tanulók s még 3 fő akik már építettek kályhát( ha a tanulók nem tudnák/akarnák építeni a kályhát legyen aki befejezi.

Itt fog állni a kályha, a hátsó fal a kémény.

A munka megkezdése előtt átnézzük a tervrajzot, próbáljuk elképzelni milyen is lesz a kályha, hogyan fog állni.
Először értelemszerűen az alsó rész készül el, itt most fatároló lesz, a külső fal a kanizsai dísztéglából készül a belső szlovák téglából. A kötőanyag agyag-homok 1:1 arányú keveréke és egy kevés cement . A 2 téglasor közzé a habarcsba tégla ill. cserépdarabokat tettünk. Minden sort ill. a szélső téglákat egymáshoz vízszintben kell beállítani.

 
A mai nap eredménye, amint látható nem egy rohammunka. A helyes fugamagasság miatt 1x1 cm-es szögvasat használtunk, a kör átmérőjű szögvas nem jó ,mert az könnyen kifordul a téglák közzül.



2012. január 27., péntek

Téglakályha építő tábor.

Ha minden igaz holnaptól kályhaépítő táborban( workshop-on) vagyok.