2011. december 26., hétfő

Karácsonyi kirándulás

Jól esik ilyenkor egy kis erdei séta.













2011. december 8., csütörtök

Ajándék a Tescotól.


Az egész egy reklamációval kezdődött, mivel a terméket olcsóbban hirdették, mint amennyit a kaszánál fizettem. Én pedig nem voltam rest megreklamáltam az ügyfélszolgálatnál s mivel jogos volt visszakaptam a különbözetet + egy előre gyártott őszinte sajnálatunkra levelet  + 200 Ft utalványt is csak legközelebb is itt vásároljak.
Mit mondjak tetszik a hozzáállás !

2011. november 13., vasárnap

új játékszer.

A traktoromhoz végre elkészült a megrendelt eke, tárcsa, a múlt hétvégén sikerült is elhoznom.



Nagy örömmel szereltem volna fel, de sajna nem paszolt a traktorhoz. Még szerencse, hogy a szomszéd mg. gépszerelő és gyakorló "traktorista", igy kezelésbe vette az ügyet, én pedig a pénztárcát s mehettem megvenni a szükséges alkatrészeket.Még nincs teljesen kész a kapcsolat, de azért már ki lehet próbálni a müvelőeszközöket. Nagy örömmel estem neki a kertnek.




Mintegy 20x 25 m-es darabon törtem fel az évek óta nem művelt kertet, úgy gondolom a következő éven ezt a darabot fogom zöldségeskertként művelni.


2011. november 12., szombat

Baj van a méhekkel!

Bár a méhészettel kapcsolatos dolgaimat a meheszleszek.blogspot.com-on jelentettem meg , de ez az írás szerintem itt is érdeklődésre tarthat számot.

A címben szereplő mondattal kezdte Miskolcon előadását a méhészgyülésre meghivott előadó: Csonka Imre.
Miről is van szó?
A méhek évmilliókkal ezelőtti kialakulásukkor sokkal nagyobb számban találkoztak virágzó növényfajok/ fajtákkal, igy a szervrendszerük nagyobb változatossághoz van szokva mint amit most "kapnak" a természettől. A Kárpát -medencében az emberi beavatkozásnak köszönhetően a több mint 200 virágzó növényfajból mára csupán 80 található meg.
-Méhésztársak van-e a méhes röpkőrzetében 15 virágzó növénynél több? -tette fel a kérdést az előadó.Bizony ez tényleg elgondolkoztató.
Felhívta a figyelmet, hogy a dolgozók élelemszükséglete (méz,virágpor,víz) nagyon fontos, és ez változatos legyen. A természetben a növények azok amelyek a talaj ásványi anyagait vitaminná,fehérjévé,zsírrá,cukorrá,ásványi anyagokká alakítják.Ezért a vizsgálódásunkat ebbe az irányba kell elkezdenünk.
Az élelmiszerek ásv.elem és nyomelemtartalma csökken, utalnak rá a táplálkozástudományi vizsgálatok:
búza  1966-1990 között   50 %-al csökkent
árpa                                 37,7
kukorica                           18,6
répafélék                           75
burgonya                           86,7                                        forrás: Dr Mórai G. Gödöllő
Vagyis, ha a táplálék ásv. elem tartalma csökken akkor logikusan a virágpor ásv. elem tartalma is, mutatott rá az előadó.
Hogyan tudnánk az elemeket visszapótolni? kérdezhetjük, de tudjuk a választ:  leggyorsabban trágyázással.
Nézzük, hogyan alakult a szervestrágyázás Magyarországon az elmúlt időszakban:
1931-1940                   22,4 millió t / év
1986-1990                   13,8
1991-1995                     6 
1996-2000                     4,8
Szerintem ehhez nem kell kommentár....
Az előadó megvizsgált régi mézeket, hogy feltételezéseit alátámassza, a következő eredményeket kapta:
                 Ca       P      Mg       K       Na       Mn     Cu      Zn      Fe  
1919        32,1    51,5  10,3    314    16        0,21    0,26       88     2,58
1951        31,4    48     14,3    332    11,9     0,22    0,23       2,1   1,95 
2011        31,4   32,3  13,5     432    13,1     0,21    0,11       0,5    1,25
 Még mielőtt valaki belekötött volna az értékekbe (mi magyarok már csak ilyenek vagyunk), elárulta, hogy az 1919-es mézet egy ismerősétől kapta, s hogy a helyes értékek legyenek elutazott a "forráshoz" a Baranya megyei Bicsérdre (innen származik az 1919-es méz), s egy elhagyott, bokros részen 2 méhcsaládot hagyott s ezek produkálták a 2011-es mézet. Igy a származási hely nagyjából azonos volt.
A táblázat alapján elmondható, hogy a méz = cukor nem áll fent , mivel a méznek rendkívül sok összetevője van , mig a cukor csak szénhidrát+ víz. A méhészkedés legnagyobb kockázata a tél, mi méhészek szept-márc. közepéig nem tudunk a méhcsalád életébe beavatkozni, s a család  téli tápláléka ugye a cukor.
Legnagyobb hiány a Zn-ből volt a mézben. Mire is használja a szervezet a cinket?
 A sejtmembrán stabilitásához, az aminósavak összekapcsolódására Cink-ionra van szükség.
Itt jön be a képbe a Nosema, amely minden méh szervezetében jelen van, de csak a legyengült méheket betegíti meg. A Nosema a nem zárt sejtmembránon könnyedén be tud jutni a gazdaszervezetbe.
Az előadó kitért még a Varroa atka problémára is : mint tudjuk , de sosem tudatosul, hogy eredményesen védekezni csak fiasitás mentes időpontban lehet, tehát ne várjunk szuper eredményt a jul.-aug-szept. kezelésektől. és fontos még, hogy az atkalétszámot 10 atka/ cs alá törekedjünk szorítani.
Összegzés, vagyis miért van baj a méhekkel?
-hiányos táplálkozás: cukor
                                virágporforrás hiánya
                                monokulturás mezőgazdaság
-varroa atka kártétele
-varroa atka elleni kezelések
-kritikus méhsűrűség
-klimaváltozás


2011. november 4., péntek

234567 km

Eddig ennyit tettem meg a hő KOBrával minden különösebb meghibásodás nélkül.

2011. november 2., szerda

Munkák a barackosban.

Igyekszem kihasználni az őszt ameddig lehet (pontosabban kaptam 25 fát amit el kell ültetnem), rendbe teszem a barackost.Kivágtam a Mirabolán alanyból nőt fákat, hiszen át kell adniuk a helyet az új fáknak.





Találtam egy érdekes fát is:
Itt csak az a furcsa, hogy 3 törzs van....

Látható a különbség? Az alany hatalomra próbál törni, "lerúghatja" a nemest. Természetesen a 2 alanyhajtás levágásra került.


2011. október 23., vasárnap

Feladom a csekket....


                                "  És utána bemegyek a postára
                                  Feladom a csekket az anyjába "  Kaukázus: Tesco

2011. október 21., péntek

M10-es rekeszeket vettem.





Régóta tervezem, hogy veszek ilyen ládákat, mivel eddig csak kölcsönkértem,de a szőlőárusitás után végre rászántam magam s 50 db-ot vettem 360 Ft/db-os áron.

2011. október 16., vasárnap

Méhészkirándulás.

A BAZ- megyei Méhészegyesület szervezésében közel 50-en jutotunk el a Dr Ludányi István bemutatóméhészetébe Gödöllőre. A méhész jelenleg 210 méhcsaláddal telelt be.Volt már nagyobb létszáma is de most már ennyi elég neki (méhész és méhegészségügyi képzést is tart).Megtekintettük a méhészeti felszereléseit, elmondta,mit hogyan alakított át a saját és dolgozói munkáját könnyebbé és gyorsabbá téve.







Megtekintettük a mézfeldolgozó telephelyét ,amely egy csarnokból állt s 13 helység található benne.Itt tartja a teherautóit is, de van 25 m2 -es hűthető léptároló helysége is (a viaszmolyok ellen kell az alacsony hűmérséklet), s a mézkiszereléshez az előirások  szerint kell a többi helyiség.




Délután Csömörre Mervald József méhészetébe látogattunk el.A méhész 16 éves kora óta foglalatoskodik a méhekkel, jelenleg 110 családdal telet be a kertjébe. Nem valami sok mondhatnánk, mikor 400-600 családos méhészetek sem ritkák ( a legnagyobb Magyarországi méhészet 6000 családos!!), de ez a méhész anyanevelő, méhpempő előállító,műlép-és gyertyakészítő is egy személyben így a 110 család bőven elég a megélhetéshez.






2011. október 14., péntek

Csemegeszőlő

Közel 3 hete szedem folyamatosan. Szerencsére az idő kitart (nem esik), igy a szőlő nem rohad le.Most nagyon jó áron van rá piac.










2011. szeptember 18., vasárnap

2011. szeptember 12., hétfő

2011. szeptember 11., vasárnap

2011. szeptember 2., péntek

Szőlős szakmai nap a BASF és Malagrow cégek támogatásával.

Évről-évre visszatérő vendége vagyok a cégek Sárospatakon megrendezésre kerülő szakmai előadásának.Azt gondolnánk sok érdeklődő lesz (a cégek is erre számítottak, igy 2 buszt rendeltek) de csak kb 25-30 fő nézte meg a bemutatót.

Persze nem volt valami nagy szám a kezünkbe nyomták a permetezéseket feltüntető lapot és az eredményt a területen megnézhettük. Annyit el kell mondanom ebben az évben nem kellett nagy tudósnak lenni, hogy eredményesen védjük meg a szőlőültetvényt.







Az ágazat "fontosságát" jelenti, hogy a szervezők a vendégsereg ellátásáról kb. 6-8 db 1,5 ásványvíz, 1 termosz kávé, 2-3 kg pogácsa erejéig gondoskodtak. Igy a legnagyobb költség a 2 busz kifizetése lehetett.

Nagyon elkedvetlenített ez a műsor, igy sort kerítettem Tepliczky barátom méhészetének a megtekintésére is erről bővebben: 
http://meheszleszek.blogspot.com/2011/09/latogatoban-teplicky-meheszetben.html

2011. augusztus 23., kedd

XX. Farmer Expo

Minden év augusztusában megrendezésre kerül Debrecenben a Farmer Expo az Agrártudományi Egyetem területén.Mint visszatérő kiállító sajnos elmondhatom, hogy a kiállítás évről-évre gyengébb, egyre kevesebb a szakmai kiállító és a látogatóknak csak a kiállított állatok és gépek csodálata marad.Illetve a lovas és kutyás bemutatók amelyek egész nap folytak.